Ogólna przedstawienie problemu niedoboru kannabinoidów.

Listopad 12, 2017

Niedobór kannabinoidów – co to oznacza?
Biorąc pod uwagę dostępną wiedzę na temat układu endokannabinoidowego i kannabinoidów, niektórzy naukowcy twierdzą, że wiele chorób, takich jak stwardnienie rozsiane, migreny, fibromyalgia, czy zespół drażliwego jelita (IBS) mogą być wywołane przez niedobór endogennych kannabinoidów zwanych endokannabinoidami. Ten stan został nazwany deficytem endokannabinoidów albo CECD.

Układ endokannabinoidowy organizmu utrzymuje homeostazę, co oznacza, że kontroluje i reguluje różnorodne funkcje życiowe w tym ból, apetyt, sen, stany zapalne i metabolizm komórek. Tak więc brak lub niedobór kannabinoidów może powodować zakłócenia w różnych systemach organizmu. Istnieje teoria, że te zakłócenia lub brak homeostazy prowadzą do bardziej znaczących i zagrażających życiu problemów.

Są pacjenci, którzy używając konopi odczuwają ulgę w swojej chorobie, zwyczajnie uzupełniają niedobór w ich systemie endokannabinoidowym. Kannabinoidy zobowiązane w marihuanie mogą być traktowane jako uzupełnienie, a w skrajnych przypadkach, dosłownie jako zamiennik dla endokannabinoidów występujących w organizmie człowieka.

Dr Ethan Russo – kliniczny niedobór endokannabinoidów
Dr Ethan Russo jest starszym doradcą w GW Pharmaceuticals, firmie odpowiadającej za produkcję leków takich jak Sativex i Epidiolex. Jednym z jego najważniejszych odkryć było badanie ,Taming THC,, w którym omówił synergiczne działanie terpenów w konopiach indyjskich.

W 2004 roku, Dr. Ethan Russo, w badaniach opublikowanych w Neuro endocrinology letters, zasugerował, że niedobór kannabinoidów może być przyczyną łagodzenia przez konopie wielu objawów/chorób.

,Migrena, fibromyalgia, IBS i związane z nimi uwarunkowania przekazują wspólne kliniczne, biologiczne, patofizjologiczne wzory, które sugerują zrozumienie niedoborów w układzie endokannabinoidowym, który może być leczony przy pomocy kannabinoidów” wyjaśnił Dr Ethan Russo.

Czy kannabinoidy spowalniają starzenie?

Niektórzy eksperci idą jeszcze dalej. Dr Robert Melamede, były przewodniczący Wydziału Biologii na Uniwersytecie w Kolorado, uważa, że kanabinoidy mogą dosłownie spowolnić proces starzenia się.

Znacząca większość naukowców potwierdza rolę wolnych rodników w procesie starzenia. Wolne rodniki mogą się szybko rozmnażać i wypłukanie ich bez pomocy przeciwutleniaczy staje się niewykonalne. Przesyt wolnych rodników w organizmie ma możliwość prowadzić do stanu zapalnego i pogorszenia innych problemów zdrowotnych, które są zwykle powiązane z procesem starzenia się. Konopie są mocnym źródłem antyoksydantów.

Melamede uważa, że kannabiniody mogą mogą nie tylko pomóc pacjentom ze stwardnieniem rozsianym lub rakiem, niemniej jednak również odgrywają one rolę w zapobieganiu i regulacji wszystkich chorób związanych z wiekiem, takich jak zaburzenia procedur poznawczych czy choroby układu kostnego, takie jak osteoporoza.

Kannabinoidy tj. kannabidiol (CBD) oraz kannabichromen (CBC) są znane z leczenia stanów zapalnych, podczas gdy inne kannabinoidy, jak tetrahydrokannabinol (THC) i kannabinol (CBN) są znane z działania przeciwutleniającego. Te dwie ważne role kannabinoidów przyczyniają się do homeostazy i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

żadna osoba nie umiera ze starości
Według Dr Roberta Melamede:

,Nikt nie umiera ze starości. Kobiety i mężczyźni umierają z powodu chorób związanych z wiekiem.,
Medycyna zajmuje się wieloma chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak nowotwory i choroby układu krążenia. Jeżeli natomiast dana osoba ma zawał serca, to lekarze starają się ocalić jego życie – po tym, jak większość szkód w organizmie została już wyrządzona. Terapia kannabinoidowa może wyedytować ten model reakcji, jeżeli kannabinoidy będą używane jako profilaktyka.

Wykorzystanie terapii kannabinoidowej ma możliwość być stosowane w celu zmniejszenia stanów zapalnych i wolnych rodników, a tym samym poprawę lub wyeliminowanie dziesiątek chorób związanych z wiekiem, które według Dr Roberta Melamede spowodowane są niedoborem endokannabinoidów.

Dr Melamede postrzega konopie jako niezbędny składnik odżywczy podobny do innych witamin. Mając to na uwadze, wydaje się, że soki z konopi, spożywanie surowych liści, picie herbaty i oleju z konopi, a również inne sposoby jej konsumpcji mogą zapobiegać chorobom związanym z wiekiem, a też stanowią profilaktykę ogólnego zdrowia.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz