Historia nasion konopi

Listopad 13, 2017

Nasiona marihuany znane są od dawna, zarówno jako używka, jak również roślina, z której wytwarzano włókna. Pierwsze wzmianki o nasionach marihuany datuje się na około sześć tysięcy lat przed naszą erą. Wtedy w Chinach roślina ta stosowana była jako przyprawa kuchenna, wytwarzano z niej również liny. W przyszłości Chińczycy odkryli, że roślina wyhodowana z nasion marihuany może służyć też jako produkt, z którego można produkować ubrania.
Nieco w późniejszym czasie, bo w mniej więcej 3000 roku przed naszą erą odkryto również medyczne właściwości nasion marihuany – tego odkrycia dokonano również w Chinach. Z biegiem czasu włókna rośliny zostały coraz powszechniej stosowane, np do produkcji pergaminu.
Historyczne wzmianki mówią o tym, że nasiona marihuany dotarły do Europy w pięćsetnym roku przed naszą erą – również na naszym kontynencie historia rośliny jest bogata.
Nasiona marihuany stały się bardzo popularne około tysięcznego roku mojej ery. Wyjątkowo w Azji roślina ta była powszechnie stosowana, można porównać to ze współczesnym paleniem papierosów. Wyjątkową uwagę zwrócili na nią Muzułmanie, dla których był to wspaniały substytut alkoholu, którego spożywania zakazuje ich religia.

Na przestrzeni wieków nasiona marihuany były powszechnie stosowane na całym świecie. We Francji powstawały specjalne kluby dla osób palących haszysz. Również uprawą rośliny zafascynowana była ludność Grecji. Popularność marihuany była tak ogromna, że bardzo często wykorzystywano ją jako dar sułtanów dla rządu amerykańskiego. Dodatkowo w wypadku Stanów Zjednoczonych marihuana była wykorzystywana nie tylko jako używka, zastosowano ją także przy produkcji samochodów.

Dopiero po roku 1890 zaczęło wprowadzać prohibicję na terenie Turcji i Grecji. Ciekawostką jest, że nasiona marihuany nadal popularne były w Europie przez kolejnych 40 lat. Zakazów bardzo restrykcyjnie przestrzegano w Stanach Zjednoczonych, gdzie ustanowione były specjalne prawa przewidujące sankcję za ich nieprzestrzeganie. Dopiero w 2003 roku, kiedy przeprowadzono badania, odkryto, że marihuana medyczna posiada bardzo pozytywne skutki, w związku z czym została ona zalegalizowana w Kanadzie. Na dzień dzisiejszy również marihuana legalna jest w niektórych krajach europejskich.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz